Her er årets Amanda-nominasjoner
Årets Amanda-nominasjoner er nettopp offentliggjort, og vi hopper over alle morsomheter på prisens bekostning for kjapt å konstatere at Erik Poppes «Tusen ganger god natt» og Eskil Vogts «Blind» er nominert til sju priser hver.
Grattis, her i redaksjonen unner vi særlig «Blind» alt mulig godt, ikke minst siden flere burde se den (selv om jeg er usikker på om Amanda-prisene hjalp så veldig på salgstallene for fjorårets store vinner «Som du ser meg»).
Også fint å se at «Natt til 17.» er nominert til noen priser, ikke minst unge Samakab Omar som beste mannlige skuespiller.
Prisene deles ut i Haugesund 16. august.
Her er nominasjonene (via Aftenposten.no).
Beste norske kinofilm
Blind, produsent Hans-Jørgen Osnes og Sigve Endresen, regi Eskil Vogt
Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, produsent Cornelia Boysen, regi Rasmus A. Sivertsen
Tusen ganger god natt, produsent Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae, regi Erik Poppe
Beste barnefilm
Doktor Proktors prompepulver, produsenter Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal, regi Arild Fröhlich
Kule kidz gråter ikke, produsenter Silje Hopland Eik og Tanya Nanette Badendyck, regi Katarina Launing
Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, produsent Cornelia Boysen, regi Rasmus A. Sivertsen
Beste foto
Gåten Ragnarok, Daniel Voldheim
Supervention, Filip Christensen, Even Sigstad, Jan Petter Aarskog og Lasse Nyhaugen
Tusen ganger god natt, John Christian Rosenlund
Beste lyddesign
Blind, Gisle Tveito
Gåten Ragnarok, Christian Schaanning
Natt til 17., Gunn Tove Grønsberg
Beste musikk
Hokus Pokus Albert Åberg, Niklas Fransson og Ulf Turesson
Natt til 17., Stein Johan Grieg Halvorsen og Eyvind Andreas Skeie
Tusen ganger god natt, Armand Amar
Beste klipp
Blind, Jens Christian Fodstad
Gåten Ragnarok, Christian Siebenherz
Tusen ganger god natt, Sofia Lindgren
Beste kortfilm
Amasone, produsent Ragna Midtgard og Maria Ekerhovd, regi Marianne Ulrichsen,
Club 7, produsent Karianne Berge, regi Even Benestad og August B. Hansen
Det gode livet, der borte, produsent Yngve Sæter, regi Izer Aliu
Beste scenografi/produksjonsdesign
Gåten Ragnarok, Martin Gant
Pionér, Karl Júlísson
Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa, Are Austnes
Beste visuelle effekter
Død snø 2, Bryan Jones og Steinar Kaarstein
Gåten Ragnarok, Jeppe Nygaard Christensen, Ivan Kondrup Jensen, Rikke Hovgaard Jørgensen og Arne Kaupang
Pionér, Manfred Büttner og Mats Andersen
Beste kvinnelige skuespiller
Ellen Dorrit Petersen, Blind
Amrita Acharia, Jeg er din
Juliette Binoche, Tusen ganger god natt
Beste kvinnelige birolle
Ivan Anderson, Brev til kongen
Kristin Zachariassen, Kule kidz gråter ikke
Lauryn Canny, Tusen ganger god natt
Beste mannlige skuespiller
Pål Sverre Hagen, Kraftidioten
Samakab Omar, Natt til 17.
Aksel Hennie, Pionér
Beste mannlige birolle
Marius Kolbenstvedt, Blind
Hassan Demirci, Brev til kongen
Herbert Nordrum, Pornopung
Beste filmmanus
Eskil Vogt, Blind
Hisham Zaman, Mehmet Aktas, Brev til kongen
Iram Haq, Jeg er din
Beste regi
Eskil Vogt, Blind
Hisham Zaman, Brev til kongen
Erik Poppe, Tusen ganger god natt
Beste dokumentarfilm
En prest og en plage, produsent Benedicte Bredesen, regi Fridtjof Kjæreng
Light Fly, Fly High, produsenter og regi Susanne Østigaard og Bethe Hoffseth
Love City, Jalalabad, produsenter Torstein Grude, Bjarte Mørner og George Gittoes, regi George Gittoes
Årets utenlandske film
Blå er den varmeste fargen, regi Abdellatif Kechiche, distributør Arthaus
Den grønne sykkelen, regi , distributør Arthaus
Den store skjønnheten, regi , distributør Fidalgo
Gravity, regi , distributør SF Norge
Nebraska, regi Alexander Payne, distributør United International Pictures