Rekordmange nordmenn har hver mandag de siste ukene samlet seg rundt tv-skjermene for å følge Nicolai Cleve Brochs hjemvendte rollefigur i TV 2-serien «Frikjent».
Serien, som er TV 2s hittil største dramasatsing, har gått såpass bra at serieskaperne allerede er godt i gang med å jobbe på oppfølgeren, «Skyldig» – som nå har fått produksjonstilskudd på 16,7 millioner kroner fra Norsk filminstitutt.
Filter kan i dag eksklusivt vise de første bildene fra innspillingen, som startet tidligere denne måneden.
– Vi er enormt glade for suksessen vi har opplevd med «Frikjent». Planene om en oppfølger har lenge ligget i kortene. Jeg er også veldig glad for at støtten nå er doblet i forhold til sesong én, så vi virkelig kan få laget slagkraftig drama, sier produsent Brede Hovland til Filter.
I «Skyldig» vil vi følge Aksel Borgen på innsiden av fengselsmurene i Ila fengsel, der han soner en lengre dom. Nøyaktig hva han nå er dømt for vil ikke serieskaperne ut med – det er altså ikke sikkert at dette er knyttet til drapet på Karine i «Frikjent».

– Uten at vi skal røpe for mye, ligger det i oppfølgernavnets natur at det skjer saker og ting utover i «Frikjent» som ikke er helt heldig for Aksel, sier Siv Rajendram Eliassen og Anna Bache Wiig, som har jobbet med ideen til «Skyldig» i lang tid allerede.
– Vi var på et seminar med dokumentaravdelingen i Sveriges Television for et års tid siden, der serieskapere ble oppfordret til å skildre deler av samfunnet vi ellers ikke ser så mye til. Det har vi tatt på alvor, og når vi ser hvor godt det kan gjøres i «Orange is the New Black», så er jo det veldig inspirerende, sier de to manusforfatterne.
Foreløpig vet vi lite om hvem som skal spille mot Nicolai Cleve Broch i «Skyldig», og om vi vil møte flere kjente fjes fra «Frikjent». Serieskaperne kan imidlertid avsløre at seriens Aksel vil få selskap av en navnebror i fengselset – nemlig Aksel Hennie.
– Det er utrolig spennende å la de to gutta møtes igjen i disse rammene. Vi så jo allerede i «Uno» at de har et unikt samspill selv som kriminelle, sier Hovland – og hinter litt om hva vi kan ha i vente:
– Tilværelsen som innsatt i en høyrisikoanstalt er nødvendigvis svært krevende og tøff, både fysisk og psykisk. Men det er også en veldig ensom tilværelse – noe som åpner for nye dimensjoner i samspillet mellom Cleve Broch og Hennie. De har allerede vært innom Skien kretsfengsel for research.
OPPDATERING: Hihi!